A bit about matcha, how it can benefit your health and why it’s expensive

I have recently taken up a habit of consuming matcha. It is refreshing in this hot weather to drink an iced latte matcha that mixes plant-based milk such as soy or almond milk with the green matcha powder. Apparently, matcha can be pretty good for your health for several reasons, as follows:

Each food has been measured for their antioxidant capacities, in a unit called ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity). List of ORAC-rich food items – Source: matcha

It can be expensive

There are two main and popular grades of matcha: ceremonial and culinary. Ceremonial grade is the highest grade of matcha that is made of very young tea leaves and requires a lot more care during the process. Hence, it’s quite expensive. Ceremonial grade matcha reportedly has a delicate flavor and should be used in tea ceremonies only. On the other hand, culinary grade match is cheaper because it reportedly is made of tea leaves that are young, yet older than those used to make ceremonial grade. Culinary grade can be used in baking, cooking and beverages.

To get a sense of how expensive matcha can be, take a look at the listings on Amazon for “matcha green tea powder” keyword

Source: Amazon

I buy my matcha from a local shop called The Tea Smith in Omaha. One ounce of culinary grade matcha from The Tea Smith costs $4.5. There is a cheaper alternative that costs only $2.5 per ounce. It is cheaper because it mixes matcha powder with sugar cane. It baffled me as to why matcha is expensive. I did a little research and apparently, the process of producing matcha is quite laborious and unique. Tea leaves have to be shaded from sunlight a couple of weeks at least before they are picked. After they are picked, they go through several steps of steaming, air-drying and removing stems & old leave parts. In the end, there are only soft particles left, which weighs about 1/10 of the original leaves. The particles are then stone-grounded, using uniquely crafted and carefully maintained stone mills. Each mill produces only one ounce or 30-40 gram of matcha per hour.

There is also a Chasen

A Chasen is a whisk specially used to mix matcha powder with water. I bought my whisk for $18.5! I was shocked at the price at first, but would soon understand the reason why after I learned how Chasens are made. Watch the videos below to know how they are created. Trust me, you’ll be blown away by the craftsmanship, patience and incredible talent of the Japanese

This video touches a little bit more on the hachiku bamboos used in the matcha whisks.

In sum, even though regular consumption of matcha can cost a bit, I do think I will continue with this habit in the future, unless there are scientific studies proving that matcha is hazardous to humans. I think given that matcha is linked with a lot of health benefits, it’s a cheap investment into the most valuable asset one can have. Also, as I learned about the art of producing matcha and Chasen, my already big admiration and respect for the Japanese craftsmanship and culture only grew bigger.

Let me know what you think about matcha. Stay safe and have a nice weekend!

America consumes the most sugar per capita

Among what I have to be conscious of while living in the US is not to be drawn into the excessive sugar consumption here. Food & drinks are a bit too unhealthily sweet for my taste and it’s not really uncommon to find items whose more than 50% of their weight are sugar. It’s not that different from pour sugar straight into your mouth!

According to WHO, the recommended daily amount of sugar for consumption is about 11 grams and the figure shouldn’t exceed 25 grams. Below is the list of the top 10 countries where citizens consume the most sugar

Source: World Atlas

Americans on average consume more than 10 times the absolute recommended limit! I have seen folks get sweet spice pumpkin latte instead of black coffee at Starbucks, a boba tea with 70-100% sweetness instead of none, a normal coke instead of a diet one or a big haul of pop corns instead of just drinking water at a cinema. Even though I am aware that sugary items bring instant gratification, we should stay away from them so that we can live a longer and more healthy life, given the dramatic risks that a heavy sugar diet comes with.

Around 3:22 of this clip will you see the harms sugar brings to our health, including brain damage

Simple home-cooked meals

In the past two weeks, I wasn’t a bit indisciplined in eating. It was either dining out which could be expensive and unhealthy or eating quick meals that were not as healthy or nutritious as they could have been. So I decided to redeem myself today with the following recipes and give a thank-you shout out to these two sources. I hope I help you guys a bit in SEO as you guys help me and others with the recipes

Lemongrass Chicken

Shrimps marinated in soy sauce, ginger, honey & garlic

Home-cooked meals are definitely healthier, cheaper and can be therapeutic.

McDonald’s and Burger King’s failure in Vietnam

CNBC released a short video clip on McDonald’s and Burger King’s failure in Vietnam despite glowing success in other countries and particularly other Asian countries such as China and Japan. While McDonald’s and Burger King have struggled in Vietnam, Pizza Hut and KFC have managed to attain some success in the market.

The video mentioned the following as the main reasons for the failure:

  • A lot of substitutes at a much cheaper price from street vendors
  • Burgers don’t fit Vietnamese cuisine preference of sharing food during meals

Personally, I have lived in the US for more than two years and I can count on one hand the number of times I have been to chains such as Wendy’s, McDonald’s, Burger King or Chipotle. All of them were with friends or on our way back from trips. Burgers don’t appeal to us. We have a quite similar dish in Banh Mi, which is very delicious, quick to prepare and significantly cheaper. I lived in Danang for a year, the 3rd biggest city in Vietnam. It is half an hour of a scooter ride from Hoi An, where you can find some of the best Banh Mis in Vietnam. The price for local is about 50cents (maybe 1 dollar for foreigners), but the price at McDonald’s or Burger King’s restaurant is several times more expensive.

travel.anandi

Banh Mi Hoi An (Credit: Hoi An Fun Bike Tours)

banh-mi-KHanh-3

This is how Banh Mi is prepared and delivered, in about 1-2 minutes maximum. (Credit: Hoi An Tour Food)

I still remember the buzz when McDonald’s came to Vietnam the first time. People lined up to experience it. Nonetheless, when the hype wore off after a while, it comes down to whether McDonald’s offerings are competitive and whether they fit the culinary buds of the Vietnamese people. Apparently, they don’t. This is a failure of not understanding the end users’ preferences.

Towards the end of the clip, it was mentioned that McDonald’s is trying to localize the menus with Pho and Broken Rice. Well, I am not sure that will work because the same thing will happen. There are hundreds of street vendors whose product is so tasty and much cheaper than the well-known chain’s.